Laker Sports, Monday, February 10th

The Lady Lakers were led to a Runner-Up Finish for the meet by Emma Rae Phillips who brought home a Region 3 Championship in 200 IM, and a Runner-Up finish in 500 Freestyle.  Emma Rae set new Laker Records in Both Events, and was named to the All Region Team.

The Laker Men were led by Max Lawson with runner-up finishes in 100 Backstroke & 100 Butterfly.  Max set a new Laker record in the 100 Butterfly and was named to the All-Region Team.

The Lady Lakers qualified 2 relays and 2 individuals to swim at the KHSAA State Championship Meet at the University of Kentucky’s Lancaster Aquatic Center on February 21st

The 200 Medley, & 200 Free Relay Teams qualified.

Emma Rae Phillips qualified in 200 IM and 500 Free

Gaby Alvizo qualified in 100 Butterfly.

Max Lawson will be representing the Laker Men in 100 Butterfly & 100 Backstroke.

The Top 5 Team Results for Region 3 were:

Girls                                                                       Boys

Elizabethtown   441                                         Elizabethtown   429                                        

Russell County  290                                         Marion                 235

Central Hardin   236                                         Meade                 234

Meade                 178                                         North Hardin      158

Fort Knox            165                                         Russell County  155

The Results for the Lakers were as follows:

Girls 200 Medley Relay

2nd          Gaby Alvizo, Camryn Woodrum, Emma Rae Phillips, Ally Mann

Girls 200 Freestyle

3rd           Camryn Woodrum

5th           Allie Mann

13th        Avery Hart

Girls 200 IM

Champion           Emma Rae Phillips

7th                           Emily Hart
11th                         Abby Richards

Girls 100 Butterfly

3rd           Gaby Alvizo

8th           Morgan Jones

12th         Danica Coe

13th         Elly Richardson

Girls 100 Freestyle

7th           Allie Mann

Girls 500 Freestyle

2nd          Emma Rae Phillips

6th           Camryn Woodrum

8th           Ally Stephens

10th         Morgan Jones

Girls 200 Free Relay

2nd          Emma Rae Phillips, Allie Mann, Camryn Woodrum, Gaby Alvizo

Girls 100 Back Stroke

6th           Gaby Alvizo

Girls 100 Breasstroke

9th           Ally Stephens

13th         Avery Hart

Girls 400 Free Relay

5th           Morgan Jones, Emily Hart, Ally Stephens, Ally Mann

Boys 200 Medley Relay

7th           Seth Overly, Nik Wells, Caleb Howard, Berkeley Clark

Boys 200 Freestyle

7th           Michael Little

Boys 200 IM

16th         Nik Wells

Boys 100 Butterfly

2nd          Max Lawson

9th           Caleb Howard

16th         Nik Wells

Boys 100 Freestyle

6th           Michael Little

Boys 500 Freestyle

9th           Seth Overly

Boys 200 Free Relay

6th           Michael Little, Nik Wells, Caleb Howard, Max Lawson

Boys 100 Backstroke

2nd          Max Lawson

Boys 400 Freestyle Relay

6th           Michael Little, Caleb Howard, Max Lawson, Seth Overly

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *